DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 30.04.2013 12:08:53 

Diagnóza - diorama

Stavby (Buildings)
Výřez ulice s dělnickým domkem (M 1/72)
 
 
 
 
 
 
 
    Tuto diorámu jsem postavil pro svého bratra jako dárek k narozeninám. Bratr je sběratelem automobilových modelů v měřítku 1/72. Dioráma slouží k jejich vystavování
 
    Základ budovy je z balzových prkének o síle 3 mm. Omítku jsem znázornil keramickou hlínou. 
Postup imitace omítky je následující:
 
  1. Dostatečně velký kus keramické hlíny nechám ztvrdnout.
  2. Starým nožem oškrábu potřebné množství hlíny. Hlína se dá také rozdrtit v hmoždíři.
  3. Kostru budovy natřu neředěným disperzním lepidlem (Herkules) a nechám zaschnout.
  4. Rozdrcenou keramickou hlínu smíchám s vodou, tak aby měla dostatečně hustou konzistenci.
  5. Vzniklou hmotu nanáším štětcem v několika vrstvách na povrch stavby. Je lepší nanést více tenších vrstev než jednu silnou. Při schnutí "omítka" mírně popraská. Nic se neděje. Větší praskliny se "zatmelí" hlínou a menší trhliny se ztratí při následném přebroušení celého povrchu.
  6. Po zaschnutí hlíny povrch celé stavby přebrousím jemným smirkovým papírem. Nejlépe se pracuje s "brousítkem" (smirkový papír připevněný k malému prkénku apod.)
  7. Z povrchu je nutno omést (odfouknout) hliněný prach vzniklý při broušení.
  8. Omítka je hotova. Následuje její barevná úprava. Je možno použít jak syntetické, tak i akryloé barvy.

    Sklo v oknech je zhotoveno z acetátové fólie. Rámy jsou z úzkých proužků papíru, které jsem ke „sklu“ přilepil disperzním lepidlem. Venkovní parapet, stejně jako lemování střechy, je vyroben z ohnutého plechu tloušťky 0,0prd, který se dá získat z víček jogurtů, vaniček na potraviny apod. Dveře jsou zhotoveny vrstvením plastových destiček různé tloušťky.

    Střešní krytinu jsem chtěl původně zhotovit vlastnoručně, ale protože mne tlačil čas, použil jsem polotovar, který jsem kdysi koupil v nějaké vláčkařské prodejně. Okap pochází ze sady doplňků firmy Auhagen. Jeho úchyty jsou ze stejného materiálu jako venkovní parapet (plech).

     Zeď, která ohraničuje skromný pozemek je postavena stejným způsobem jako dům (balsa, keramická hlína). Ke znázornění travního porostu v zahradě jsem použil výrobek firmy Modelscene – křoviny nízké podzimní. S „kobercem“ se pracuje velmi snadno a výsledek je vynikající. Vyplatí se do něj investovat (cca 179 kč). Základem popínavé rostliny jsou jemné vlásečnicové kořínky nasbírané kdesi u řeky. Kořínky jsou přichyceny ke zdem malými kapkami vteřinového lepidla. Později jsem na ně nanesl vrstvu lepidla (Statfix – výrobce Polák model), posypal jemným molitanovým posypem a nechal zaschnout. Přebytečný posyp jsem odstranil suchým štětcem.

    Důležitou součástí diorámy je dlážděná cesta, kterou lemuje chodník. Základ dlažby tvoří deska odlitá ze sádry. Po vytvrdnutí jsem na ni narýsoval jednotlivé řady kamenů (kachliček), chopil se rydla, dlátka a ryl a ryl a …… Práce je to zdlouhavá, ale výsledek stojí za tu námahu. Důležité je často odstraňovat kousky sádry (nejlépe štětcem) a na závěr celé dílo „přešmrdlat“ starým zubním kartáčkem. Na povrchu tak vznikne jemná struktura kamení.

   Patinu jsem naznačoval pomocí vodových barev, patinovacích barev firmy Polák a  pigmentů.

   Na závěr jsem celé dílo umístil na rámeček zakoupený v prodejně Ikea, který jsem před tím přebrousil. Rámeček a okraje diorámy jsem natřel černou barvou, provedl pár posledních úprav a bylo hotovo.

 

Několik fotografií z průběhu stavby

  

Kostra domu zhotovená z balsových prkének

 

 

Dům po nanesení "omítky" a přebroušení

 

 

Momentka ze stavby střechy

 

 

Sádrovy polotovar s narýsovanými řadami kamenů

 

 

Dokončená dlažba

 

 

Rytí chodníku

 

 

Dlažba a chodník po nabarvení

 

Na závěr pár fotek hotové diorámy